Po raz drugi Puławy włączają się w ogólnopolską akcję "Nie zabieraj swoich narządów do nieba - one potrzebne są, tu na ziemi."
Dnia 20 października 2009 roku pod hasłem "Puławy w Transplantologii" odbyło się spotkanie w Domu Chemika. Do udziału w tym ważnym wydarzeniu zaproszeni zostali m.in. znani profesorowie medycyny - autorytety w dziedzinie transplantologii w naszym kraju, instytucje aktywnie działające na rzecz jej rozwoju, jak również ludzie, którzy w swoim życiu zetknęli się z problemem ratowania życia poprzez przeszczep.
Tegoroczna kampania skierowana była przede wszystkim do młodzieży szkół ponadpodstawowych naszego miasta. W związku z tym młodzież naszej szkoły tj. - 2 ct pod opieką A. Matysiak wzięła udział w tej inicjatywie. Celem tego spotkania było uświadomienie wagi i potrzeby wspierania transplantologii jako ważnej metody leczenia i sposobu ratowania ludzkiego życia. Szczególny nacisk położony był na możliwość dokonania wcześniejszego, świadomego wyboru i wyrażenia zgody na oddanie swoich narządów w przypadku nagłej śmierci, poprzez wypełnienie specjalnie przygotowanego oświadczenia woli. Zagadnienie to z trudem uzyskuje akceptację społeczną, bowiem oprócz złożoności medycznej dochodzą trudne do rozstrzygnięcia dylematy moralne. Konieczne jest więc uświadamianie ludziom, że transplantacja służy drugiemu człowiekowi człowiekowi jest w pełni zgodna z etyką chrześcijańską.
Papież Jan Paweł II powiedział: "Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej, decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości.