Pomimo przesądnej daty, bo 13 i w piątek, uczniowie 1 at wybrali się na wycieczkę zawodoznawczą do Państwowej Straży Pożarnej w Puławach. Każdy chłopiec w dzieciństwie pragnął być strażakiem, a w tak szczególnym dniu marzenia mogły się spełnić chociaż na chwilę. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali najnowsze wyposażenie w sprzęt gaśniczy Puławskiej Straży Pożarnej (a jest czym się pochwalić, gdyż zazdrościli nam nawet na roboczej wizycie goście z zaprzyjaźnionej szkoły w Stednal w październiku 2010 r.!). Znajdują się tu wytwornice pianowe, łodzie ratunkowe, pojazdy ratownictwa medycznego, wozy drabiniaste, dźwigi - jednym słowem wszystko to, co może zainteresować młodego chłopaka, ucznia technikum mechanicznego.

Każdy z wozów strażackich posiada system GPS, który ułatwia dotarcie do wszystkich zakątków powiatu puławskiego. Współrzędne GPS  miejsca gaszenia otrzymuje kierowca w chwili alarmu od dyspozytorni przez komputer. Następnie   wprowadzane są bezpośrednio do urządzenia. Podczas spotkania młodzież zadawała pytania dotyczące charakterystyki zawodu i wymagań stawianych kandydatom na strażaka. Okazało się, że uczniowie doskonale znają ten zawód, gdyż niektórzy należą do OSP i zdają sobie sprawę, że praca ta to nie tylko przygoda, ale i duża odpowiedzialność.

W drugiej części wycieczki młodzież zapoznała się ze specyfiką nauczania zawodowego w Centrum Kształcenia Praktycznego w Puławach. Już od drugiej klasy chłopcy z technikum mechanicznego będą obywać praktyki w warsztatach szkolnych. Zwiedzanie obejmowało: kanał diagnostyczny, kanały naprawcze, stanowiska specjalistyczne, w tym do wyważania i wymiany kół jezdnych, spawalnię, w której odbywa się nauka spawania w osłonach gazowych. W ślusarni zapoznano się z pracą tokarek i frezarek nieco starszej generacji oraz najnowszych maszyn - sterowanych numerycznie. Dla najlepszych uczniów po ukończeniu szkoły zakład przewiduje zatrudnienie.