Stało się tradycją, że wszyscy pierwszoklasiści zanim zostaną przyjęci do szkolnej braci uczniowskiej muszą przejść próbę nowicjusza. Tak jak w latach poprzednich, tak i tym razem tegoroczne Otrzęsiny miały charakter konkursu, które przygotował Samorząd Uczniowski wspierany przez nauczycieli wychowania fizycznego tj. sorkę E. Hołody i sora M. Krawca. Młodzież rywalizowała między sobą w sześciu konkurencjach. Pierwsza - autoprezentacja była przysłowiową próbą nerwów, gdyż połowę klas pierwszych ogarnęła trema i nie podjęła się tego zadania. Konkurencja - rozpoznaj, polegała na ustaleniu imion, nazwisk i przedmiotów nauczanych przez nauczycieli, którzy losowo zostali wytypowani do tego zadania. Najsprawniej młodzież uczestniczyła w konkursie - jedzenie.

Reprezentanci klas mieli za zadanie zjeść chałwę na czas. Bezkonkurencyjny okazał się Maciek z 1 wz. Typowo sportową rundę - bieg z przeszkodami również wygrała klasa 1 wz, natomiast w pokazie talentu klasowego najlepiej zaprezentowały się dziewczęta z klasy 1 gt. W ostatnim decydującym starciu wspomaganym przez wychowawców - rzucie beretem na odległość, prim wiodła 1 ct. Ostatecznie po uroczystym ślubowaniu i wstąpieniu w grono społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Puławach najlepszą okazała się klasa 1 wz z wychowawcą p. Z. Chojnackim. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy udanego startu w Naszej szkole.