Wolnym rycerzom – wolno wybierać oręże
I na polu otwartym bić się z równymi siłami.
Tyś niewolnik, jedyna broń niewolników – podstępy.
A. Mickiewicz „Konrad Wallenrod”

W czwartek 2 czerwca 2016 r. w Zespole Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach odbyło się ciekawe spotkanie poświęcone postaci płk. Ryszarda Kuklińskiego. Czy Jack Strong był zdrajcą, który złamał wojskową przysięgę? Czy bohaterem, który uratował ojczyznę przed nuklearną zagładą? Wiele faktów z życia płk. Ryszarda Kuklińskiego budziło tego typu wątpliwości wśród historyków oraz byłych wojskowych.

Z inicjatywy dyrektora Krzysztofa Szabelskiego, interesujące spotkanie dla młodzieży naszej szkoły poprowadził p. Michał Sikorski, historyk związany z Izbą Pamięci Pułkownika Kuklińskiego w Warszawie. Życiorys nietuzinkowej postaci został przedstawiony w sposób rzeczowy, a zarazem bardzo ciekawy. Prelekcję wzbogaciła wystawa poświęcona płk. Kuklińskiemu, składająca się z 20 plansz prezentujących biografię Ryszarda Kuklińskiego oraz jego bohaterską misję powstrzymania wraz ze Stanami Zjednoczonymi wojennych planów Związku Sowieckiego w latach 70 i 80 XX w. Na ekspozycji mogliśmy obejrzeć m.in. fotografie i kopie dokumentów, mapy sztabowe planów ataku Układu Warszawskiego na zachód Europy, zapiski prezentujące uzależnienie Polski od Związku Sowieckiego i Armii Czerwonej. Wystawa prezentowała tradycje wspólnej walki o wolność Polski i Stanów Zjednoczonych.

Wartościowe i ciekawe spotkanie stanowiło okazję dla młodzieży Zespołu Szkół nr 2 w Puławach do zagłębienia się w historię współczesną, a także podjęcia refleksji nad wyzwaniami stawianymi przez los oraz konsekwencjami wyborów życiowych i patriotyzmu, który nie zawsze jest łatwy. Dyrektor Krzysztof Szabelski podziękował za wykład, zachęcając uczniów do osobistej oceny postaci płk Kuklińskiego.