W dniach 6-8 października br. delegacja naszej szkoły gościła z wizytą roboczą w zaprzyjaźnionej szkole w Stendal. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Krzysztof Szabelski, wicedyrektor Jarosław Ociepa oraz Marek Wierzbicki. Tematem rozmów były warunki dalszej współpracy między obiema zaprzyjaźnionymi szkołami. Obie strony wyraziły zdecydowaną wolę dalszej współpracy polegającej na wymianie uczniów, która  miałaby opierać się dofinansowaniu z programu Erasmus+ lub Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Rozmowy odbyły się w życzliwej i przyjaznej atmosferze. Program krótkiej wizyty obejmował również zwiedzanie serwisu samochodowego mercedesa (w którym nasi uczniowie mieliby odbywać praktyki) oraz uroczego miasteczka Tangermünde, którego kilka zdjęć zamieszam poniżej. Wizyta delegacji naszej szkoły odbiła się echem również w lokalnej prasie. Oryginalny artykuł wraz z jego tłumaczeniem jest także dołączony.

Pęd do partnerstwa

Od 11 lat szkoła zawodowa w Stendal utrzymuje kontakty z polską, partnerską szkołą z Puław, które są również miastem partnerskim.

Kontakty obu szkół powinny uzyskać teraz nową jakość. 4 osobowa delegacja z Polski spotkała się z dyrektorem BbS1 Lotharem Bätzem i Falkiem Seifertem, by omówić pierwsze szczegóły. ”Dążymy nadal do tego, żeby pozostać przy wymianie uczniów i odbywać praktyki zawodowe w dziedzinie samochodowej i budowlanej”- powiedział F. Seifert - koordynator szkół partnerskich. ”Szkoła daje impuls i organizuje dofinansowanie, resztę muszą dokonać sami uczniowie” - stwierdził dyr. Bätz.

Właśnie z powodu finansowania plany nie mogą zostać skonkretyzowane. Dwa różne programy wsparcia finansowego są do wyboru: Erasmus+ lub Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Obie strony są zdeterminowane co do losów dalszej wymiany. ”Partnerstwo jest dla nas bardzo ważne, chcemy je kontynuować i pogłębiać” - powiedział Marek Wierzbicki. Dyrektor Bätz patrzy optymistycznie i sądzi, że do pierwszej/po dłuższej przerwie/ wymiany uczniów dojdzie w przyszłym, bądź w najpóźniej w 2016 r.