W piątek 29 kwietnia 2016 r. społeczność Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach zgromadziła się na uroczystym apelu, związanym z nadchodzącym Świętem Konstytucji. Część artystyczną na tę okazję przygotowali uczniowie klasy 3 gt: Kinga Koza, Karolina Jedut, Paulina Wawer, Katarzyna Pardyka, Jarosław Pawlik, Patryk Kępa, Kamil Sikora, Damian Kalita, Piotr Capała, Krystian Urbanek, Piotr Wiśniewski, Damian Olszak, Arkadiusz Żelazny, wraz z nauczycielkami: Małgorzatą Lorek oraz Agnieszką Brzozowską.

Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.

Podczas spotkania społeczności naszej szkoły, młodzież z 3 gt zwróciła uwagę na rolę doniosłego aktu prawnego dla losów Polski, a także przywołała okoliczności uchwalenia Konstytucji. Przy tej okazji nie zabrakło refleksji nad postawą patriotyczną na co dzień, symbolami narodowymi i obchodami rocznic państwowych. Poezja z zaangażowaniem zaprezentowana przez recytatorów akcentowała potrzebę miłości do Ojczyzny i znaczenie świadomości narodowej.

Serdecznie zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziału w uroczystościach i wydarzeniach patriotycznych odbywających się w poszczególnych gminach z okazji Święta Narodowego 3. Maja. W Puławach obchody Święta Konstytucji rozpoczną się o godzinie 9:00 -  Mszą Świętą w Kościele pw. św. Józefa oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja we Włostowicach.