W piątek 18 listopada 2016 r. Powiat Puławski oraz Instytut Historii UMCS w Lublinie w partnerstwie z IUNG w Puławach zorganizowali konferencję naukową pt. „Przestrzeń chrześcijańska w kulturze polskiej. Polska i Puławy na głównym szlaku duchowym dziejów”, w której uczestniczyli uczniowie szkół z terenu Powiatu Puławskiego. Grupa pierwszoklasistów pod opieką Agnieszki Brzozowskiej wzięła udział w spotkaniu, stanowiącym ciekawe i cenne doświadczenie dla młodzieży.

Przybyłych powitał pan Leszek Gorgol, wicestarosta puławski, a w gronie prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. Jan Ptak ( KUL ), dr Dariusz Wróbel (UMCS), prof. dr hab. Anna Sochacka (UMCS), dr Grzegorz Tościński (Uniwersytet Rzeszowski). Uczniowie byli bardzo zainteresowani ciekawą animacją, prezentującą Drzwi gnieźnieńskie - arcydzieło sztuki romańskiej 2 połowy XII wieku, przedstawiające historię świętego Wojciecha. Pan Wojciech Kalwat - zastępca redaktora naczelnego pisma „Mówią wieki”, reprezentant Fundacji Świętokrzyskiej Góry Historii, przybliżył zebranym okoliczności powstania animacji oraz przede wszystkim - niezwykłą rangę zabytku i zarys dziejów św. Wojciecha. Następnie młodzież miała okazję zabrać głos w dyskusji panelowej i wyrazić swoją opinię na temat wpływu przyjęcia chrześcijaństwa na losy naszego kraju. Dla uczniów szkół średnich oraz gimnazjów było to cenne doświadczenie i okazja, aby skonfrontować swoją wiedzę oraz przemyślenia z autorytetami z dziedziny nauki. Spotkanie stanowiło dla naszej młodzieży cenną lekcję historii oraz namiastkę edukacji uniwersyteckiej.